Vernissage výstavy – Břeclav, 14.4.2016

Dovolujeme si pozvat vás na zahájení výstavy v Břeclavi. Před rokem v břeclavské synagoze proběhla výstava českého komixu, na níž měly své nezastupitelné místo i legendární kreslené příběhy Jiřího Wintera. Komixy, kterým se v době svého vzniku v žádném případě nesmělo říkat komix, neboť to slovo znělo příliš „americky“.

Břeclav
Letošní výstava je věnována tvorbě poněkud jiného druhu. Návštěvníkům představíme nejen vtipy s židovskou tématikou, ale i válečné prožitky a tvorbu z tohoto těžkého období. Prozradíme důvod, proč si dal Jiří Winter za cíl přinášet světu radost a humor. Tragická i humorná stránka výstavy se samozřejmě stále dotýkají židovství – vždyť holokaust zdaleka není zapomenutou myšlenkou a v současnosti má nový, tragický rozměr. Nové vraždy, nové tragédie, nová nebezpečí – (nejen) protižidovský fanatismus se nám nepozorovaně vrátil „zadními vrátky“.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/1448005
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/1456777
http://www.securitymagazin.cz/zpravy/zide-utikaji-z-evropy-predzvest-hodne-spatnych-casu-pro-vsechny-evropany-1404048616.html

Před vypuknutím druhé světové války mnoho lidí považovalo nacismus za záležitost několika poblouzněných fanatiků, kteří nemohou chod rozumné, pokrokové a vzdělané Evropy nijak vážně ohrozit. A stálými ústupky „v zájmu zachování klidu a míru“ popřáli zlu nebývalý prostor.
Připomeňme si statečnost všech těch, kteří se dokázali aktivně vzepřít a nebývalou lidskost Jiřího Wintera, který tragické zkušenosti s vyvražděním rodiny a trestu za protinacistický odboj dokázal přetavit v nádherný, životadárný humor.

Přijďte se potěšit, pobavit a rozveselit. A také poučit o chodu dějin a nezdolnosti lidského ducha – to vše potřebujeme v současné těžké době velmi naléhavě. V odkazu na YouTube můžete zhlédnout dokumentární film ze zahájení výstavy komixu v minulém roce. Film natočil, sestříhal, ozvučil, vytvořil a bez nároku na honorář poskytl Rostislav Šmíd.

https://www.youtube.com/watch?v=yCUj29_Y0oY

Daniela Pavlatová a Martin Pavlata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *